Er det dumt av meg å slutte på studiene i Oslo og begynne i USA?
Jente, 18
Hei! Jeg har akkurat begynt på studie i Oslo og har flytta dit og har lån fra Lånekassen. Jeg har gått kanskje en måned men er litt demotivert pga at det bare er zoom og de fleste vennene mine har friår og jobber, så føler meg litt alene. Jeg tidligere vurdert å studerer i USA, og 2 av de gode vennene mine tenker å dra dit neste år. Når jeg snakker med de blir jeg skikkelig sjalu og husker jeg angret skikkelig da jeg ikke dro på utveksling på VGs. Vil på utveksling uansett, men vurderer nå sterkt å bare ta hele graden der. Er det dumt av meg å slutte på høyskolen og jobbe for så å flytte og ta bachelor i USA neste år? Hvordan blir det med lånet mitt osv?
Svar
Hei jente 18 år,
Er det rett for deg å flytte?
Det er fullt forståelig at det er litt demotiverende med nettstudier og ikke den "vanlige" studenttilværelsen. Slik er det også i USA nå, hvor lærestedene også i stor grad har flyttet undervisningen over til nett. Forhåpentligvis vil det bli mer normalt med tiden, både i Norge og i USA.
Om det er riktig for deg å slutte på studiene i Norge og begynne i USA er noe du må kjenne litt på selv. Hvis det er noe du virkelig vil, så kan det være at det er rett for deg. Hvis du egentlig vil studere i Norge, men nå har lyst til å reise med venninnene dine til USA på grunn av situasjonen, så må forsøke å huske at det nok ikke vil være slik det er nå gjennom hele studietiden din i Norge.
Når det er sagt er dette en tid hvor du har mulighet til å flytte til et annet land, noe som kan bli vanskeligere senere i livet. Hvis dette er noe du vil oppleve, kan det derfor være en gylden mulighet. Utveksling senere på studiet i Norge er selvfølgelig også en mulighet.
Lånekassen
Hvis du avbryter studiene dine må du gi beskjed til Lånekassen, slik at utbetalingene stopper. Hvis du ikke tar eksamenene dine slik at du ikke får godkjent semesteret eller året, betyr det at du blir forsinket med tanke på Lånekassen.
Du kan likevel være inntil ett år forsinket og fortsatt få lån og stipend.
Hvis du ikke består eksamenene dine vil all støtten du har fått så langt regnes som lån. Det vil si at alt må betales tilbake senere, og ingenting blir omgjort til stipend.
Hvis du velger å ta eksamenene dine, slik at du får studiepoeng, så vil du få omgjort 25 % av lånet til stipend. Da vil du få mindre studielån totalt når du er ferdigutdannet. Hvis du fullfører hele graden kan du få omgjort 40 % av lånet.
Med tanke på hvor mye lån du vil få er det derfor mest lønnsomt å fullføre grader man har påbegynt, men i alle fall å ta eksamen i fagene man er meldt opp til.
Du kan lese mer her: Lånekassen - Omgjøring av basislån
Skolepenger, søknadsfrist og godkjenning
I motsetning til i Norge hvor undervisningen stort sett er gratis, må man betale skolepenger i USA. Man kan få støtte til å betale skolepenger fra Lånekassen. Man vil få høyere lån etter en bachelor i USA sammenliknet med en bachelor i Norge.
Du skriver ikke hva du vil studere i USA, men vær oppmerksom på at noen yrker i Norge er lovregulerte. Da må man få godkjent utdannelsen sin før man kan jobbe i Norge. F.eks. helsefaglige utdannelser fra USA kan være vanskelig å få godkjent fordi studiet er så annerledes bygget opp.
Du og venninnene dine kan lese mer om studier i USA her: Studier i USA ANSA
Søknadsfristene til USA er ofte rett etter jul, og det kreves en del arbeid med søknadene. Dere bør derfor begynne forberedelsene nå. Det går også an å søke senere til skoler som har norske samarbeidspartnere (agenter). Da blir søknadsprosessen enklere, men dere kan i så fall kun søke til de skolene som agenten har samarbeid med, slik at dere får litt mindre valgfrihet.
Hilsen ANSA i samarbeid med ung.no
Besvart: 22.9.2020
Oppdatert: 22.9.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål