Tips til hva jeg skal ta på VGS?
Jente, 15
Hei, jeg går i 10.klasse nå og er veldig usikker på hvilken linje jeg vil ta på videregående. Det er så mye som virker gøy å jobbe med. B.la Kriminaletterforsker, lege, sykepleier, ambulansearbeider og det å jobbe med design. Jeg er helt sikker på at jeg vil bli noe der man jobber i praksis og ikke bare sitter på et kontor hele dagen. Har dere noen tips til linje osv? Hvor lang utdanning tar de forskjellige yrkene jeg har skrevet hvis jeg tar 3 år med studiespesialisering på vgs? Jeg vet at f.eks ambulansearbeider tar to år på helse og så to år som lærling, men er redd for å ta helse for å så angre, og da ikke kunne bli det jeg egt vil pga jeg ikke har tatt studiespesialisering. Hva er deres tips til linje osv? takk på forhånd:)
Svar
Hei
Her har du jo funnet frem til veldig spennende yrker! :)
Vi anbefaler å lese om disse yrkene på utdanning.no. Der kan du lese om yrkene etterforsker, lege, sykepleier, ambulansearbeider og designer. Det står mye om hvordan yrkene er, hvilken utdanning du må ta og hvor du kan jobbe. I tillegg står det yrkesintervjuer med mennesker som jobber som dette allerede - så vi anbefaler at du leser! 
Det er litt forskjellige veier å gå for å bli disse yrkene. Felles for dem er at det vil være fint å få generell studiekompetanse, som du f.eks får på studiespesialisering, eller hvis du tar yrkesfag og påbygg til generell studiekompetanse.
Ambulansearbeider er jo en yrkesfaglig utdanning på VGS, og du skriver at du syns det er litt risikabelt å begynne på helse- og oppvekstfag. Men du kan også bli ambulansearbeider hvis du får generell studiekompetanse og senere studerer prehospitalt arbeid/paramedic på høgskole eller universitet! Dette er en tre år lang bachelorgrad.
For å bli sykepleier trenger du generell studiekompetanse og minimum karakter 3 i norsk og matematikk.
For å bli etterforsker er det naturlig å ta politiutdanning på tre år. Da må du også ha studiekompetanse, og i tillegg dekke egne opptakskrav.
Å bli lege er kanskje det som er "vanskeligst" og komme inn på, og som mest styrer hva du bør velge på VGS. Du trenger nemlig realfag innen matte, fysikk og kjemi for å kunne søke, og det er kun på studiespesialisering med realfag du er sikret å få tatt disse realfagene. I tillegg trenger du veldig høye karakterer for å komme inn. Utdanningen som lege er på 6 år. Les mer i denne artikkelen om å bli lege!
Designer har du mulighet til å bli på flere måter, og det er flere utdanninger du kan ta. Det vil også være mulig å jobbe opp erfaring uten utdanning, og det er flere typer designer du kan bli.
Alt i alt har du mange muligheter som du ser, og det viktigste er kanskje hvis du drømmer om å bli lege - da bør du velge studiespesialisering med realfag.
Ellers holder du mulighetene åpne hvis du får studiekompetanse - og det får du automatisk hvis du fullfører et studieforberedende utdanningsprogram, eller hvis du tar yrkesfag + påbygg til generell studiekomoetanse.
Lykke til, og snakk gjerne med lærer eller rådgiver på skolen om dette for å få flere tips :)
Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 28.9.2020
Oppdatert: 28.9.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

