Spørsmål og svar

Det er ikke så gøy på ungdomskolen som jeg trodde

Jente, 13

Hei, jeg har nettopp startet på ungdomskolen og er veldig forvirret. Jeg går på en skole hvor klassene går fra 1-10 klasse og har da gått her siden 1. klasse. Det har alltid vært mange eldre enn meg rundt om kring og ungdomskolen har liksom vært det aller største. Men nå som jeg selv begynte i 8. Klasse er jeg blitt veldig forvirret. Nå er jeg en av de eldste! Og de i 10. Klasse virker ikke som 10. Klassinger i det hele tatt! Dette kan også ha noe med Corona å gjøre da, men gangene er alltid tomme nå for tiden og det føles ikke som den samme skolen jeg har gått på i 7 år:( Alt føles så tomt! Storesøsteren min gikk på den samme skolen som jeg for noen år siden, Og da fikk jeg bare høre MASSE super gøye saker og ting som skjedde på ungdomskolen, men ikke noe sånt skjer nå som jeg går her! pluss at guttene i klassen min er så UTROLIG barnslig og jeg blir flau av de på vegne av de andre klassene. Jeg har alltid likt å dra på skolen men pga. alt gleder jeg meg veldig lite til en ny skoledag

Svar

Hei

Både å grue og glede seg er vanlig når man starter på ungdomsskolen. At det er lite mennesker i gangene er nok på grunn av korona. I disse dager skal en ikke være for mange mennesker samlet, og man ønsker ikke at man skal være sammen så mye på tvers av klassene. 

Jeg skjønner at dette er veldig kjedelig, og jeg skjønner at du er skuffet over at du nå ikke får oppleve det du har gledet deg sånn til.

Vi får dessverre ikke gjøre så mye med koronaen, men jeg er sikker på at situasjon vil endre seg i løpet av den tiden du går på ungdomsskolen. Forhåpentligvis vil det i løpet av 2021 bli mer normale tilstander igjen. 

Jenter kommer raskere i puberteten enn gutter, og mange jenter på din alder synes guttene i klassen er litt barnslige. De vil komme etter, og de vil også bli mer moden etterhvert. 

Du kan ikke ta ansvar for hva andre sier og gjør. Den eneste du kan ta ansvar for er deg selv. Prøv å ikke bli flau på andres vegne. Det tenker jeg at du ikke behøver å gjøre. 

Vær sammen med vennene dine og ha det morsomt. Så vil nok situasjon i verden og på skolen din komme tilbake til normalen etterhvert. 

 

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 3.10.2020

Oppdatert: 3.10.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål