Jeg har smerter i underlivet og en kul. Hva gjør jeg?
Jente, 14
Hei! Jeg er jente (14) og har veldig ubehaglige smerter venstre del i underlivet. Jeg føler meg oppblåst og når jeg fingrer så kjenner jeg en kule når jeg fingrer. Veldig usikker på om det er normalt. De smertene har vart i noen dager og har ikke tørt og sagt ifra til min mamma om dette. Kan dette være farlig. Er veldig stressa og usikker på om dette er noe alvorlig akutt tiltak...?
Svar
Hei jente 14 år
Dette hørtes ubehagelig ut. Det er dessverre vanskelig å si hva dette kan være og hva du bør gjøre med så lite informasjon. Som regel må leger undersøke og stille mange spørsmål for å finne ut hva som feiler pasienter. Jeg blir derfor nødt til å svare litt generelt.
Ut i fra det du beskriver høres ikke dette akutt ut, men det avhenger av allmenntilstanden din og hvor sterke smertene. Føler man seg veldig dårlig skal man alltid dra til legen for en vurdering. Dersom smertene bare øker på og/eller er veldig sterke synes jeg du bør snakke med mammaen sin og at dere skal vurdere å gå til legevakten. Dersom det er mer lavgradig smerter kan du se de an gjennom helgen og bestille time hos fastlegen din til uka for en gynekologisk undersøkelse. Kulen du kjenner kan være normale anatomiske strukturer, eller det kan være noe unormalt som må utredes. Alt dette finner man ut av ved en undersøkelse.
Jeg skjønner at det kan være ubehagelig å snakke med mammaen din om underlivsplager, men jeg er sikker på at hun bare vil hjelpe deg og at hun har nyttige erfaringer som hun kan dele med deg. Jeg anbefaler deg derfor på det sterkeste å prøve å snakke med hun.
Ønsker deg masse lykke til og god bedring!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 7.11.2020
Oppdatert: 7.11.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

