Spørsmål og svar

Var jeg sikker mot graviditet 3 uker etter jeg startet med minipiller?

Jente, 17

Hei! Jeg begynte på minipiller for 2 måneder siden, og tok den første pillen første dag i menstruasjonen. Hadde sex uten kondom ca 3 uker etter dette. Har ikke fått mentrausjon etter dette, noe som jo er noe av grunnen til at jeg begynte på pillene (å miste mensen). Men tror du jeg var sikker mot graviditet den gangen?

Svar

Hei jente 17 år!

Ja, har du tatt pillen hver dag til omtrent samme tid, var du godt beskyttet etter tre uker. Når man starter med hormonell prevensjon på første dag i mensen, er man beskyttet med en gang. 

Bruker du mini-pillen Conludag må du være veldig nøye med å ta den til omtrent samme tid, sikkerheten reduseres om du tar den 3 timer senere enn vanlig. Bruker du en gestagenpille som Cerazette, Desogestrel, Desirett eller Vinelle har du samme slingringsmonn som vanlige p-piller på 12 timer senere enn vanlig. Det vil si at det kan gå opptil 36 timer mellom to piller før det går utover sikkerheten. 

Blødningforstyrrelser og uteblitt mens er vanlig både med mini-piller og gestagenpiller. Hvis du blir usikker og ikke helt stoler på prevensjonen, kan du ta en graviditetstest og få et svar istedenfor å bruke energi på å være bekymret. 

Vennlig hilsen jordmor ung.no

Besvart: 30.11.2020

Oppdatert: 30.11.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål