Spørsmål og svar

Kan mensen bare plutselig forsvinne ved hormonspiral?

Jente, 16

Hei, jeg satte i hormonspiral for fire måneder siden, og har hatt normal mensen siden da, men denne måneden har den ikke kommet enda og ikke fått de vanlige tegnene på at den skal komme (mage smerter osv). Den er 7 dager forsinket. Er det mulig at jeg kan være gravid? Eller kan mensen bare plutselig forsvinne sånn ved hormonspiral?

Svar

Hei

En hormonspiral er et veldig sikkert prevensjonsmiddel og muligheten for å bli gravid med denne er minimal. Det er normalt at mensen opphører helt når man har hormonspiral, dette skjer gjerne noen måneder etter at spiralen er satt. For mange er dette en grei bivirkning ,men noen blir litt stresset av det og tenker likt som deg.

Jeg synes ikke at du trenger å bekymre deg over at du ikke har fått en blødning nå, dette er som sagt en helt vanlig bivirkning av hormonspiralen. 

Vennlig hilsen jordmor, ung.no

Besvart: 7.12.2020

Oppdatert: 7.12.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål