Spørsmål og svar

Hvordan fjerne virus på iPhone fra pornonettside?

Jente, 13

Jeg hva på en porno nettside med et uhell, jeg får meling vær time at telefonen min er Hardt skadet av virus, den varslingen kommer fra kalenderen. Det står at jeg må laste ned en app som skal fjerne viruse. Hva skal jeg gjøre!!! Jeg vil jo ikke si til foreldrene minne at jeg har virus av en porno nettside! Og er det faktisk virus??! Hvordan får jeg viruse bort, hvis det er et virus??! Jeg har ikke lastet ned appen, siden det kan vær virus i den, jeg har akkurat fått ny iPhone 11 så hopper den ikke er ødelagt.

Svar

Hei!


Først og fremst, det er ikke farlig eller ulovlig å se på en pornonettside! Du har ikke gjort noe galt. Det kan være godt for deg å snakke med foreldrene dine om det som har skjedd, slik at du kan få hjelp og råd til å fikse telefonen din.

Videre så opplever mange å få pop-up beskjeder når de er på pornosider om at de er infisert med virus. Det er svindel. Det er ikke ekte. Med mindre du har godtatt en nedlastning eller installert en app, har du ikke fått virus. Slike beskjeder på pornosider er lureri som er ment å få deg til å installere faktiske virus.

Om du er usikker på om du faktisk har virus eller ikke, burde du ta med iPhonen til en elektronikkvareleverandør og be om hjelp. Helst den du kjøpte telefonen av, om du ikke kjøpte den fra en ren nettbutikk. Fortell dem hele historien om hvordan du ble oppmerksom på “viruset”. De kan hjelpe deg dersom du må nullstille hele telefonen eller lignende.

For flere spørsmål om mobilsikkerhet, ta kontakt med Norsk senter for informasjonssikring (NorSIS).

Jeg håper dette har vært hjelpsomt, og du kan lese mer i artiklene jeg har lagt ved.

Ønsker deg alt godt!
Vennlig hilsen Helsesykepleier

Besvart: 29.12.2020

Oppdatert: 29.12.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål