Kan jeg ta turnus i USA?
Jente, 19
Jeg går på medisinstudiet og jeg har tenkt å dra til USA for å jobbe der som lege. Jeg undersøkte veldig mye om å jobbe i USA som lege på nettet, men det er en del ting som jeg fremdeles lurer på. Jeg lurer på om etter jeg er ferdigutdannet som lege i Norge etter 6 år, kan jeg dra rett til USA for å gjøre turnus der? Eller må jeg utføre turnus her i Norge før jeg kan jobbe der (antatt at jeg har bestått alle eksamenene som kreves av det amerikanske helsevesenet og jeg oppfyller alle kravene)? Jeg vil utføre turnus i USA istedenfor å gjøre det i Norge. Tusen takk.
Svar
Hei,
For å jobbe som lege i USA må man bestå en rekke krav og tester, inkludert å bestå en test som går ut på praksis. Hvis du ikke har noe turnus fra Norge kan denne kanskje bli vanskelig å bestå.
Hovedutfordringen med å flytte til USA for å jobbe er imidlertid å få visum. Det kan være en krevende prosess å finne en arbeidsgiver som vil være sponsor. I tillegg må du få lisens som lege i den staten du ønsker å praktisere i, og kravene for dette varierer mellom alle de 50 statene.
Vær også obs på at du ikke kan ta LIS1 i utlandet og få det godkjent i Norge, så hvis du ikke fullfører hele spesialiseringen i USA må du nok begynne på LIS1 i Norge.
Hilsen ANSA i samarbeid med ung.no
Besvart: 7.1.2021
Oppdatert: 7.1.2021
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
