Spørsmål og svar

Kan jeg bestemme selv hvem jeg skal like?

Jente, 16

Ok. Så jeg tror jeg liker/blir tent av flere jenter enn gutter. Men jeg vil ikke like/bli tent av jenter. Det er noe jeg kan bestemme selv? Ikke sannt? Assa få hjernen min til å slutte å like jenter på den måten?

Svar

Hei

takk for spørsmål.

Vil starte med å si at det er fint at du har tanker rundt din egen seksualitet. Følelsene styrer hvem man liker, enten om det er gutter, jenter eller begge deler. Derfor er det vanskelig å kontrollere dette selv.
Heldigvis er det sånn at det betyr ikke noe om hvem man liker, om man liker det ene eller det andre så er det helt greit og helt vanlig. Noen ganger endres dette med alderen, noen ganger finner man ut dette tidlig og noen ganger senere.

Det er viktig å vite at det er ikke noe galt i å like noen av samme kjønn, dette er det mange som gjør. Noen ganger endres det etterhvert hvem man liker og får følelser for. Ikke gjør noe du føler deg ukomfortabel med, bruk tid på å kjenne på følelsene dine og hva du selv vil.

Det kan være lurt å snakke om dette med noen du kan stole på, enten en nær venninne, en voksen eller en helsesykepleier. Det hjelper å snakke med noen om det.

Hver mandag og torsdag mellom 17:30 og 20:30 er vi i Youchat.no pålogget. Der kan du chatte med oss anonymt om det du lurer på. Vi er alle unge skeive som har samme erfaringer som deg og vi kan hjelpe deg.

Håper dette hjalp deg litt på vei. Lykke til :)




Hilsen Youchat i samarbeid med ung.

 

 

 

 

Besvart: 7.1.2021

Oppdatert: 7.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål