Spørsmål og svar

Har ikke fått mensen etter bruk av nødprevensjon.

Jente, 14

Hei, jeg hadde sex 11. desember og idag er det 5. januar (veldig sent på kvelden). Jeg skulle fått mensen 25. desember. Når jeg hadde sex sprakk kondomen, og jeg var noen få dager før eggløsning. Litt senere dagen etter tok jeg angrepille. Jeg testet meg på 4. januar og fikk negativ på graviditets testen, men jeg stresser fortsatt med det siden jeg enda ikke har fått mensen.

Svar

Hei

Jeg skjønner at du er litt stresset over dette, men siden du har tatt en graviditetstest og den var negativ er sjansen for at du er gravid svært lav. Dagens graviditetstester er veldig sensitive for graviditetshormoner i urinen, så man kan stole på det resultatet den viser. Om du ønsker kan du oppsøke helsestasjon for ungdom for å få tatt en kontrolltest der, men jeg er ganske sikker på at testen du har tatt er korrekt.

Det er vanlig å få blødningsforstyrrelser etter bruk av nødprevensjon. Det kan komme småblødninger en eller flere dager i tiden etter at angrepillen er tatt. Det er også vanlig at neste menstruasjon kan komme litt tidligere eller litt senere enn forventet. Jeg vil derfor tro at det er det er derfor mensen din er litt sen. 



Vennlig hilsen jordmor, ung.no

Besvart: 9.1.2021

Oppdatert: 9.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål