Spørsmål og svar

Klumper i rumpa, hva kan det være?

Jente, 13

Hei, jeg har klumper i rompa, det er ca 3-4 stk og det gjør veldig vodt av og til. Spesielt når jeg skal sitte. Jeg har lyst til å fortelle det til moren min men jeg tør ikke, jeg vil ikke ha moren min eller en lege som skal se i rompa mi. Så jeg lurer på hva jeg skal gjøre??

Svar

Hei

Det hørtes plagsomt ut! Jeg forstår godt at det kan være flaut å vise det til moren din eller legen.

Ut ifra det du beskriver kan det høres litt ut som hemoroider, men jeg kan ikke si dette sikkert uten å ha undersøkt deg. En viss andel av de som har hemoroider har det på grunn av forstoppelse og at de ‘trykker mye’ når de er på do. Hvis du er forstoppet kan det derfor være en idé å forsøke å behandle det. Da kan man passe på å drikke nok vann, være i aktivitet, og spise nok fiber (for eksempel 6 svisker daglig).

Hvis du er i tvil er det alltid lurest å dra til fastlegen for å få en sikker diagnose. Fastlegetimer er gratis når man er under 16 år gammel.

Håper det var oppklarende!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 13.1.2021

Oppdatert: 13.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål