Bekymret for oppblåsthet etter at jeg fikk satt inn spiral
Jente, 18
Hei, jeg satte inn spiral for ca to dagen siden. Jeg lurte på om det er normalt at nedre delen av magen er litt hoven/oppblåst etter innsetningen? Tillegg murrer eller bobler det i magen, er dette også noe som er normalt etter innsetningen? Hilsen jente 18 år
Svar
Hei
Jeg forstår du er bekymret når du får nye plager rett etter at du har fått satt inn en spiral. Håper du syns innsettingen gikk greit og at du blir fornøyd på sikt, - det blir de fleste!
Det er normalt med smerter den første tiden etter innsetning og noen har ubehag som kommer og går i et par uker etterpå. Oppblåsthet er et litt diffust symptom så er er vanskelig og si om dette har noen direkte sammenheng med innsetningen. Det vil uansett ikke være farlig. Det du skal være obs på er hvis du får tegn på infeksjon, - da må du kontakte lege. Tegn på slik infeksjoner er økende eller vedvarende blødninger og smerter. Feber, magesmerter eller økt utflod. Og ikke minst nedsatt allmenntilstand.
Håper dette var oppklarende! Er du fortsatt i tvil kan du kontakte fastlegen. Ved tegn på infeksjon må du ringe legevakten hvis fastlegen er stengt. Lykke til!
Mvh
Legen
Besvart: 24.1.2021
Oppdatert: 24.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål