Spørsmål og svar

Synes det var ubehagelig at læreren min snakker om seksualiteten min

Jente, 13

Hei, jeg hadde elevsamtale med læreren min, men det føltes ikke som en elevsamtale, for det var bare ubehagelig, vi snakket ikke om fag i det hele tatt, læreren bare snakket om seksualiteten min og om trans...fordi han mener jeg har sagt at jeg er hen, men jeg har ikke det også driver han å spørr om jeg er bi eller lesbisk, og jeg synes det er ubehagelig at privatlivet mitt blir gravd, men torde ikke si noe, jeg har ingenting i mot de som er trans eller bi og sånt...men d ble ubehagelig da han bare "Du har sagt to ganger til meg at du er hen" når jeg ikke har det

Svar

Hei

Det forstår jeg så inderlig godt at dette føltes ubehagelig for deg. Hva var dessuten motivet hans for å grave i privatlivet ditt? Litt rart at han ikke snakket om fag i en slik elevsamtale.

Jeg skjønner godt at du ble litt satt ut av hele samtalen og at du ikke våget å si noe til ham der og da. Men dette bør noen ta opp med ham og kan hende du kan skrive noen ord til læreren din i etterkant for å forklare hvordan dette føltes for deg.

Er det noe du har fortalt om hjemme? Prøv å finne ut sammen hva som er best for deg nå. Og ikke minst hvordan du kan rette opp det feil inntrykket læreren din har av deg.

Dette kan du også drøfte med helsesykepleier som kan hjelpe deg videre.

Ønsker deg alt godt og masse lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 27.1.2021

Oppdatert: 27.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål