Kviseliknende ting på penis, samt kløe og rødhet, hva kan det være?
Gutt, 18
Hei. Jeg har nå i en stund merket at det har kommet kviselignende ting på penisen. Jeg har nå hatt en kjæreste i 8 måneder, og vi har flere ganger hatt sex uten kondom. I tillegg så har jeg merket at glansen har begynt å bli rød og sår. Pluss at det kan begynne å klø om jeg tar på det. Har dere noen ide på dette? Jeg er litt skremt og lurer fælt på hva det er
Svar
Hei
Dette hørtes plagsomt ut! Siden du har ganske mange forskjellige hudsymptomer, og virker ganske plaget av dette, anbefaler jeg deg å dra til legen med dette.
Selv om vi i ung.no gjerne ønsker å hjelpe deg er dette med hudforandringer en problemstilling som leger får uvurderlig hjelp til å bedømme hvis vi kan se det med egne øyne. Selv når leger forsøker å beskrive en hudforandring til andre leger er det vanskelig å forstå hva det dreier seg om uten å se det på egen hånd, selv om legene har et ganske rikt vokabular for å beskrive hudforandringer.
Plagene dine kan skyldes alt fra noe tørr hud på penishodet med normale talgkjertler på penis, til soppinfeksjon. Vurderingen av hva det mest sannsynlig er avhenger sterkt av undersøkelsen. Derfor må man (dessverre) til lege hvis man ønsker et fasitsvar.
Håper det var oppklarende, og god bedring!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 27.1.2021
Oppdatert: 27.1.2021
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
