Spørsmål og svar

Har humørsvingninger bør jeg bytte prevensjon

Jente, 20

Hei! Jeg har hatt p- stav siden jeg var 17 år. Jeg tok inn ny i fjor, men vurderer å ta den ut igjen. Jeg sliter en del med humørsvingninger og er generelt veldig «deppa» hele tiden og mistenker at det har en sammenheng med staven. Tror dere det er lurt for meg å kanskje bytte til kobberspiral? Den har jo ingen hormoner, men da får jeg også vanlig menstruasjon. Det har jeg ikke hatt siden før jeg ble 16, og da hadde jeg så intense smerter og store mengder blod. Tror dere dette vil bli verre med kobberspiral?

Svar

Hei

Jeg forstår du vurderer dette hvis du har slike plager. I de fleste tilfeller er det ikke p-staven som er opphavet til slike symptomer. Humørsvinginger, stress og depresjon er noe mange sliter med. Den vanligste årsaken er rett og slett at livet kan være vanskelig. Men det er mulig å få slike plager av både p-piller og p-stav. Så hvis du mener det har vært en klar sammenheng med tiden du begynte er det verdt forsøket med å bytte. 

Du spør om kobberspiral. Generelt brukes ikke kobberspiral noe særlig mer. Den har mer bivirkninger og er mindre trygg enn moderne spiraler. Moderne hormonspiraler er små og tilpasset også yngre damer som ikke har født. Hormonmengden er liten så den fungerer mest lokalt i livmoren og påvirker ikke resten av kroppen like mye. Det er altså ikke mindre slike bivirkninger som du muligens har hatt på p-stav. I tillegg reduserer den risikoen for kreft i livmoren, og det er den sikreste formen for prevensjon. 

Håper dette var oppklarende. Lykke til! 

Mvh
Legen

Besvart: 31.1.2021

Oppdatert: 31.1.2021

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål