Spørsmål og svar

Burde jeg ta meg en tur til gynekolog?

Jente, 19

Hei! Jeg har i det siste begynt å tenke på at jeg burde ta meg en tur til gynekolog. Jeg vet at det er noe som ikke stemmer der nede og har søkt å prøvd å finne ut hva det kan være i 2-3 år nå. (Kan ikke være kjønnssykdom for jeg har bare hatt sex 1 gang) Jeg leste en gang at man får et brev om at man skal dra til gynekolog? Men har ikke motatt noe brev om det enda. Jeg søkte på google og fant ut at d kostet nesten 2000kr for time hos gynekolog. Så tenke å vente til jeg mottar dette brevet. Er det slik at man får et brev? Evt når? Mvh jente 19 :)

Svar

Hei

Så fint at du spør. Det er ikke slik at man får en innkalling til gynekolog, men 
i Norge anbefales kvinner mellom 25 og 69 år å ta celleprøve fra livmorhalsen hvert tredje år. Dette får man ordnet hos gynekolog eller fastlegen.

Brevet du refererer til er muligens påminnelsen man får fra kreftregisteret om å huske ny celleprøve etter tre år.

Det er absolutt en god ide å få sjekket underlivet ditt, siden du lurer på om det er noe som ikke stemmer.

Hvis du får henvisning til gynekolog av fastlegen din, betaler du bare en egenandel på noen hundre kroner hos gynekolog.

Du kan også få tatt en gynekologisk undersøkelse på helsestasjon for ungdom og denne er gratis. Kanskje lurt å starte der?

Ønsker deg masse lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 4.2.2021

Oppdatert: 4.2.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål