Hva er teorisk og minofokal linse?
Jente, 17
Hva er Teorisk. Hva er minofokal linser. Hva vi det si med skjev hornhinne. Jeg skal ha kirurgi og jeg er usikker om hva disse tingene betyr. Jeg fikk ikke en bra forklaring av legen. Jeg lurer også på om denne linsen varer lenge i livet? Håper på er svar.
Svar
Hei
Jeg forstår godt at du lurer på dette.
Jeg har aldri hørt ordet ‘teorisk’ før, så det kan jeg ikke svare på. Kanskje du mente ‘torisk’? Vi har noe som heter ‘toriske linser’ som gjerne brukes ved operasjon av grå stær. Det er bare linser med et par bøyelige ‘utstikkere’ så de sitter godt i linsen. Les mer om det her.
Skjev hornhinne betyr at hornhinnen er skjev, les mer om det her.
Hvor lenge linsen varer bør du spørre kirurgen som skal operere deg om. Så vidt jeg vet varer de livet ut, men det vet jeg ikke sikkert.
Håper det var oppklarende!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 2.2.2021
Oppdatert: 2.2.2021
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
