Spørsmål og svar

Er de svarte prikkene ved øyet kreft?

Jente, 20

Hei! Jeg har ganske tørre øyne etter å ha operert synet, så jeg bruker en del øyedråper. For over et år siden la jeg merke til en lite svart prikk, som ligner på en føflekk på innside av den våte kanten på øyet. Nå nylig har jeg sett at det er to prikker og en ny som er på vei til å komme. De er rett ved siden av hverandre og er helt svarte. Jeg ser de daglig når jeg drypper øynene mine og jeg er bekymret for hva dette kan være. Kan dette være tegn på kreft? Hvem skal jeg dra til for å sjekke ut dette? Jeg håper egentlig at dette ikke er noe farlig og jeg slipper å dra til legen.

Svar

Hei

Jeg forstår godt at du er bekymret for dette. Statistisk sett er det usannsynlig at det dreier seg om noe farlig, men her er det ingen vei utenom å dra til legen.

Både det at du er operert i øynene og har oppdaget nye flekker i øyene bør føre til legetilsyn. Kan det for eksempel dreie seg om en komplikasjon til operasjonen? Dette er slikt øyelegen som opererte deg gjerne ønsker å bli informert om.

Derfor ville jeg i første omgang dratt til fastlegen. Hvis fastlegen mener det kan være en operasjonskomplikasjon, eller noe annet som bør utredes videre, vil du bli henvist til øyelege. Eller så får du beskjed om at det er normalt og at du kan se det an videre, så slipper du å være bekymret for det.

Masse god bedring og lykke til!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 7.2.2021

Oppdatert: 7.2.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål