Jeg har et lite sår som ligner på en åpen kvise på den ene kjønnsleppa...
Jente, 16
Hei. Jeg har et lite sår som ligner på en åpen kvise på en måte på den ene kjønnsleppa. Lurer da på om det er et type plaster eller noe jeg kan bruke? For når jeg tørker etter do eller bare kommer borti det med finger for eksempel så svir det.
Svar
Hei, og takk for at du skriver til ung.no!
Jeg vil ikke råde deg til å ha på noe plaster på såret du har på kjønnsleppen. Sår på kjønnsleppene gror vanligvis raskt, og å feste plaster vil være vanskelig da slimhinnene er fuktige.
Hva er grunnen til at du har fått et sår på kjønnsleppen? Er det en kvise du har klemt på? Kviser eller betente talgkjertler er noe man kan få hvor som helst, også på kjønnsleppene. Da er det beste å la de være i fred. De vil da forsvinne av seg selv uten å bli til sår.
Om du har hatt ubeskyttet samleie og ikke vet hvor såret kommer fra, kan dette være et herpessår. Da vil det forsvinne av seg selv i løpet av en ukes tid. Du kan lindre sviingen ved å bruke en xylocain-gel (bedøvelsesgele) som du får kjøpt på apoteket uten resept.
Lykke til!
Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no
Besvart: 21.2.2021
Oppdatert: 21.2.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
