Tatt spiral og hadde ubeskyttet sex 4 dager etter insettingen. Infeksjon?
Jente, 18
Jeg har nettopp tatt spiral og hadde ubeskyttet sex 4 dager etter insettingen. Et par dager senere fikk jeg mensen (som var ventet) og den har vart i 1 uke nå. Litt kraftigere enn jeg er vant med og den er like kraftig nå. Jeg hadde også vondt i magen i fire-fem dager, men jeg har ellers ingen plager. Det er ikke vanlige stikk i magen og mensensmerter, men bare magevondt. Kan jeg ha fått bekkeninfeksjon og når evt burde jeg oppsøke lege?
Svar
Hei
Jeg forstår du er bekymret for infeksjon. Antar du er bekymret mest fordi du fikk råd om å avvente med samleie/tampong til 7 dager etter innsettelsen. Det er rådene som gir etter retningslinjene for å redusere sjansene for infeksjon. Men det må sies at sjansen for infeksjon uansett er relativt lav. Det er normalt at mensen er litt annerledes enn du er vant til når du nettopp har startet på en ny form for prevensjon. Du skriver "hadde vondt" så jeg antar at du ikke har vondt mer nå. Slik du beskriver det er det ingen høy mistanke om bekkeninfeksjon. Tegn på bekkeninfeksjon er kraftigere smerter, dårlig allmenntilstand og/eller feber og økt utflod.
Hvis du fortsatt er bekymret og vil ha et sikkert svar, eller har tegn på infeksjon, bør du kontakte fastlegen. Lykke til!
Mvh
Legen
Besvart: 23.2.2021
Oppdatert: 23.2.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

