Vurderer å studere juss i utlandet
Jente, 17
Hei! Jeg går VG2 studie nå og er veldig usikker på videre utdanning. Rettslære er det eneste faget jeg interesserer meg for og har tenkt på studie innenfor jus. Jeg har kun lyst til å studere i utlandet, noe jeg vet er problematisk med tanke på at norsk rett må studeres her. Jeg har derfor sett videre på internasjonal rett som gjør at man har mulighet til å jobbe i flere land senere. Syns det virker gøy, men skjønner ikke 1. hva det faktisk går ut på, 2. hva man egentlig gjør, 3. hvilke jobber man kan få da både i Norge og i andre land senere, 4. hva forskjellen på det vs vanlig jus er og 5. hvor jeg kan studere dette (mest lyst til England, USA, Frankrike). Har ikke lyst til å kun jobbe på kontor, men vil reise og jobbe i ulike land i perioder, jobbe med saker i rettsal osv. Vet det lønner seg å studerer vanlig her og at det er mulig å studere noe her og noe ute, men vil ut så fort jeg er ferdig med vgs. Lurer bare på om dette på noen måte er mulig? På forhånd tusen takk for svar:)
Svar
Hei
Skjønner godt at du lurer, og gode spørsmål. 
Dessverre har vi ikke nok kompetanse til å svare på utdanning innen juss/rettsvitenskap i utlandet, dette vet vi rett og slett ikke nok om. Det er riktig som du skriver at det er viktige ting å tenke på, siden du ikke lærer om norsk lov og norsk rett, og begrenser deg til å kunne jobbe med internasjonal rett, og hvilke lover og regler som gjelder for internasjonale selskaper og organisasjoner. 
Vi kan ikke svare på dette dessverre - men det tror vi at ANSA her i Norge kan! ANSA er eksperter på utdanning i utlandet, og hjelper gratis. Vi tror de kan svare mye bedre enn oss om å studere juss i utlandet, hva som er lurt å tenke på og hvor du kan studere.
Her er sidene til ANSA om juss i utlandet.
Så vi anbefaler at du tar kontakt med ANSA, som hjelper gratis. Vi tror du kan få god hjelp der. Det vil i tillegg være mulig å kontakte en studieveileder ved ett av lærestedene som tilbyr utdanning i rettsvitenskap i Norge, og høre om de kan fortelle mer om muligheter i det norske arbeidslivet med utdanning i internasjonal rett. Det kan hende de kan svare også.
Så beklager at vi ikke kan hjelpe bedre, men dette er utenfor vår kompetanse. Men vi tror du kan få god hjelp av ANSA, og kanskje også studieveileder, så vi anbefaler at du tar kontakt!
Lykke til :)
Hilsen Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 6.3.2021
Oppdatert: 6.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
