Kan jeg ta hele VGS og college utdanning i USA?
Jente, 14
Har hørt at man ikke får godkjent år i Norge hvis man drar til utlandet 1 vgs og ikke 2, men hvis man har tenkt å holde seg i USA å først gå junior og senior og videre til college etter det og så videre der igjen få et jobbvisum, er det da mulig?
Svar
Hei,
Det stemmer at Norge hovedsaklig bare godkjenner utveksling i VG2 til utlandet for få godkjent vitnemål. Det er dessverre svært vanskelig å få jobb visum i USA uten å være amerikansk statsborger, selvom du hadde tatt den utdanningen du spør om her.
Det er greit å vite at det å gå på skole i USA koster veldig mye, spesielt når en ikke får støtte fra Lånekassen. Hadde du valgt å starte på det skoleløpet i USA ville du måtte betalt for alt selv.
Hvis du hadde dratt og betalt alt fra egen lomme, ville du da også måtte betalt college utdanning fra egen lomme som også er svært dyrt, siden du da ikke hadde hatt godkjent VGS utdanning fra Norge.
Men, du kan fint ta et år utveksling i USA i VG2, også fullføre VG3 her i Norge og deretter dra tilbake for å gå på college, dette vil du da også få støtte til av Lånekassen. Dette er min beste anbefaling for deg.
Du kan lese mer om hvilke organisasjoner du kan dra på utveksling med i VG2 her. Og her kan du lese mer om å dra på college i USA.
Hilsen ANSA i samarbeid med ung.no
Besvart: 7.3.2021
Oppdatert: 7.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

