Spørsmål og svar

Redd og det er noe galt i underlivet mitt

Gutt, 16

Hei, jeg er kjempe bekymret for at noe er galt med kuken min etter at kj min runka meg veldig lenge før jeg kom. Gikk nærmere 1 time, og etter det har jeg fått hevelse i forhuden, sår penis og kan se det er rødt på penis strengen. Bør jeg engste meg? Eller vil det gå over vis jeg ikke runker eller har sex på en stund? Har også hatt en del samleier i det siste både med og uten kondom og har fått en rar lukt når jeg tisser. Kan det ha en grunn med den ubeskyttede sexen?

Svar

Hei

Det du beskriver kan være både vevsskade fordi du ble runka lenge og du kan ha fått seksuelt overførbar infeksjon etter ubeskyttet sex. 

Rar lukt når du tisser kan være tegn på infeksjon. Jeg vil anbefale deg å ta en test ved helsestasjon for ungdom, hvis du kan ha blitt smittet. Ellers vil jeg anbefale deg å la penis få litt ro og tid til å bli reparert. Det kan være mye ordner seg av seg selv hvis du tar penis være i ro en uke. 

Det er gratis å oppsøke helsestasjon for ungdom og der kan du få hjelp til svar på det du lurer på, undersøkelse og behandling hvis du ønsker det.

Les om testing, smitte og behandling her hvis du vil vite mer om det.

Lykke til videre.

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 10.3.2021

Oppdatert: 10.3.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål