Spørsmål og svar

Læreren viste fram hvor mye tid jeg har brukt på kikora

Jente, 15

hei! vi holder nå på med teams undervisning, og vi holder på med matteoppgaver på en nettside som heter Kikora. Kikora er en side som gjør at læreren kan få innsyn på hvor lenge du har jobbet, og hvor mange feil og riktige du har. I timen på teams både i dag og i går klikker læreren på en knapp slik at han deler skjermen sin. Med delt skjerm klikker han seg inn på Kikora, og han går inn på mitt navn. Han snakker om hvor liten tid jeg har brukt, og han viser hvor mange oppgaver jeg har gjort foran alle de andre elevene inne på teams møte. Jeg opplevde dette som ubehagelig, men vet ikke om det han gjør er ulovlig eller hva det er. Jeg lurer på om det han har gjort er ulovlig?

Svar

Hei

Navnet ditt, hvor mye tid du har brukt og hva du har regnet er ikke beregnet som "sensitiv" informasjon. Derfor er det ikke ulovlig det læreren gjør. 

Samtidig vil jeg si at det ikke er en god måte å motivere deg på til å jobbe mer med matte.

Jeg anbefaler at du tar en prat med læreren din og forteller om at du opplevde denne episoden som ubehagelig, og ser om dere kan bli enig om at det ikke skal skje igjen.

Med vennlig hilsen  elev-, lærling- og mobbeombudet i Viken 

i samarbeid med ung.no

Finn ditt elev-, lærling- og mobbeombud på elevombudene.no

Besvart: 10.3.2021

Oppdatert: 10.3.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål