Symptomer etter vaksine, hva skal jeg gjøre?
Jente, 15
Hei. For fire dager siden tok jeg en vaksine. Gruet meg litt, men ikke sånn veldig siden jeg har tatt en del blodprøver og lignende tidligere. Med en gang vaksinen ble stukket følte jeg meg svimmel. Jeg satt meg ned i ti minutter før jeg gikk opp mot klasserommet. Før jeg gikk inn følte jeg meg svimmel og jeg holdt på å besvime. Jeg gikk ned til helsesøster og ble der i en time. Alt var bra da jeg kom hjem. Men samme natt fikk jeg samme følelse og var redd for å dø. Mamma sa det var et panikkanfall. Hver dag har jeg følt på den samme uroligheten og panikken. Halsen min er trang, det er tungt å puste, jeg har vondt i hjertet, har kastet opp to dager på rad, løs avføring, jeg blir veldig fort sliten, får ukontrollerbare skjelvinger og føler meg urolig i kroppen. Hvor lenge skal dette vare? Jeg er redd for at det er noe alvorlig som feiler meg. Hva kan jeg gjøre?
Svar
Hei
Det hørtes plagsomt ut! Den mest fryktede bivirkningen av vaksiner er allergisk sjokk. Man får da typisk blodtrykksfall, rask puls og vanskeligheter med å puste. Det oppstår alltid innen 20 minutter etter vaksinering, men ikke så raskt som akkurat i det nåla settes inn, det går gjerne minst et par minutter.
Hvis man føler seg svimmel akkurat i det vaksinen settes er det mest sannsynlig en såkalt vasovagal reaksjon.
Symptomene du har hatt i etterkant med oppkast, løs avføring og slapphet er ikke typisk for vasovagal reaksjon. Det er ikke åpenbart for meg hva som kan være årsaken til det. Derfor kan jeg heller ikke svare på hvor lenge det vil vare.
Dersom det vedvarer er det fornuftig å ta en tur til fastlegen. Fastlegetimer er gratis når man er under 16 år gammel. Håper det var oppklarende, og god bedring!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 15.3.2021
Oppdatert: 15.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål