Spørsmål og svar

Jeg har ikke kviser mer men røde prikker igjen der kvisene var

Gutt, 18

Hei, jeg har hatt ett mildt kviseproblemer, men nå har jeg ingen kviser mere. Jeg ser etter kvisene at jeg har mange røde prikker igjenn der jeg hadde kviser og de prikkene har jeg hatt i 1-2år lurer på når de forsvinner og går bort Jeg er helt lys i huden også

Svar

Hei

Det er dessverre mange som plages med kvisearr etter at de var hardt rammet av kviser i puberteten og/eller ikke fikk nødvendig behandling. De fleste arr blir bedre med tiden, men det kan ta opptil 1 år før arrene blekner. Får du nye kviser på samme plass vil det selvfølgelig ta lengre tid. Men hvis du har vært kvisefri nå i 1-2 år så vil de nok ikke blekes mye mer fremover. Sol kan forverre både huden generelt og aknearrene, så du bør bruke solkrem.

For behandling av arr må du oppsøke hudlege. Om du nå ikke lenger har noen kviseplager er det et alternativ, men det kan være ganske kostbart. Slik kosmetisk behandling må du nemlig betale for selv hos en privat hudlege. En hudlege kan behandle arr på mange forskjellige måter avhengig av hvilken type arr du har, bla med laser, kirurgi eller spesielle kremer. Men det finnes ingen vidunderkurer og mange må leve med arrene. Vanligvis kan de blekes, men ikke fjernes helt. Men dette er som sagt fagfeltet til en hudlege og bare disse kan gi deg et sikkert svar etter at du er undersøkt. Lykke til! 

Mvh
Legen

Besvart: 1.4.2021

Oppdatert: 1.4.2021

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål