Spørsmål og svar

Har jeg kastet bort halvåret?

Gutt, 20

Hei! Begynte i høst et årsstudium som jeg etter jul mistet helt motivasjonen til å fullføre. Stod alle eksamenene i høst, fikk altså 30/60 mulige studiepoeng. Bestemte meg for å droppe ut i januar fordi jeg så at våreksamenene ville bli nær umulig å fullføre med motivasjonen jeg hadde. Det jeg nå lurer på er om det blir mulig å bruke de 30 poengene (eller det ene poenget som det blir regnet som) når jeg søker videre utdanning senere? På samordna opptak står det at man må dokumentere poengene med vitnemål. Jeg finner ikke svar på hvorvidt jeg får noe vitnemål/annen gyldig dokumentasjon på de 30 poengene jeg tjente opp i høst, med tanke på at jeg droppet ut. Vet at jeg fortsatt er innenfor kvota for førstegangsvitnemål foreløpig, men bekymrer meg fortsatt over å ha kastet bort et halvt studieår.

Svar

Hei

Takk for spørsmålet ditt. 

Det semesteret er absolutt ikke et bortkastet, og du kan få bruk for de fagene ved senere anledning. Du kan for eksempel ha muligheten til å  inkludere dem i deler av utdanningen når du starter å studere. Når du kommer ut i arbeidslivet så kan du også ha det på CV-en hvis det er relevant for arbeidsgiver. 

Når det gjelder Samordna Opptak, så skal elektroniske resultater være synlige for saksbehandlerne. Hvis ikke emnene dine vises inne på Samordna Opptak, så anbefaler jeg deg å kontakte studiestedet du studerte/studerer ved. Spør om de kan sende deg karakterutskrift på de emnene du besto. Du kan lese mer om det her

Håper svaret var til hjelp. Lykke til! 


Vennlig hilsen 

UngInfo i samarbeid med ung.no 

UngInfo er et informasjonssenter for alle under 27 år. 

Besvart: 16.4.2021

Oppdatert: 16.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål