Testene ble tatt ca 10 dager etter jeg tok angrepille. Gravid?
Jente, 20
Hei. Jeg hadde samleie uten beskyttelse nærmere slutten av januar 2021, jeg tok angrepille rundt 15-20 timer etter samleie og tok to tester som kom ut negative. Testene ble tatt ca 10 dager etter jeg tok angrepille. Hva er sjansen for at jeg kan være gravid? Kan det hende jeg har kryptisk graviditet? (Cryptic pregnancy) og kan man ta blodprøve nå for å sjekke det? Vi er nå i April 2021 :)
Svar
Hei!
Når en har tatt angrepille/nødprevensjon kan graviditetstesten tas tidligst tre uker etter det ubeskyttede samleiet. Det var altså for tidlig å ta testen 10 dager etter det ubeskyttede samleiet.
Det er ikke mulig å beregne prosentvis sjanse for om en er gravid etter ubeskyttet samleie og har tatt nødprevensjon.
Det er vanskelig å svare på om du har en kryptisk graviditet.
En kan vanligvis ta blodprøve og ultralyd for på sjekke om en er gravid.
Du kan snakke med fastlegen. Forklar hvordan det er, og hva som har skjedd og din eventuelle bekymring for kryptisk graviditet.
Det er ikke noe å vente med, snakk med fastlegen så snart du kan!
Jeg håper dette er til hjelp og jeg ønsker deg alt godt!
Hilsen Helsesykepleier, ung.no
Besvart: 27.4.2021
Oppdatert: 27.4.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål