Spørsmål og svar

Kommer opp søkeforslag på ting jeg ikke har søkt på i Safari

Jente, 13

Hei, det står av og til ting i søkeloggen når eg går inn på Safari som eg ikkje har søkt på. Første gangen det skjedde var det søkt på hytteturer og biler, eg sa det til mamma og pappa, men de visste ikkje hva som hadde skjedd. I dag kom det igjen opp, det sto at eg hadde søkt på mesterbrev eller noko sånt. Dette har skjedd på min iPad, som eg har eit privat passord på, ingen andre kan passordet....kva er det som har skjedd? Kommer det til å skje igjen?plis hjelp. Takk på forhånd :)

Svar

Hei


Det høres ut som at din Apple-enhet buker samme iCloud som noen andre. Det er mest sannsynlig foreldrene dine sin iCloud. I tillegg er søk i Safari, og nettleserloggen generelt synkronisert mellom enhetene.

Det vil si at hvis du søker på "boblebad", vil dette også komme opp på den andres enhet i Safari.

Du kan sjekke dette ved å gå til Innstillinger på enheten din, helt øverst finner du et navn, med teksten "Apple ID, iCloud, medier og kjøp" under. Trykker du på her, vil du se "iCloud" med et ikon ved siden av seg, trykk på her.

Her ser du alt som er synkronisert opp mot iCloud kontoen, her kan du skru av Safari, nå skal ikke søk og logg lengre synkroniseres mellom enhetene.

 

Håper dette er til hjelp for deg. Lykke til!

 

Hilsen Slettmeg.no i samarbeid med ung.no

Besvart: 28.4.2021

Oppdatert: 28.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål