Kan jeg få støtte til depositum og leilighet fra NAV?
Jente, 20
Hei, jeg har gått på AAP nå 1 år etter en smell med jobb og psyke som gikk til helv***... jeg skal nå begynne i praksis /lærling som billakkerer men det er ikke betalt fra bedrift så jeg får fremdeles AAP. Problemer er at jeg får minstesats i AAP , gjennomsnitt 8000 i mnd men jeg må også snart flytte ut hjemmefra. Det finnes nesten ingen leiligheter under 8000 og jeg har ingen depositum heller. Jeg får ikke søkt bostøtte eller liknende før jeg har kontakt for leilighet og det er det ingen som vil inngå med en uten dep og råd til leie. Jeg kkan ikke bo i bofelleskap pga psyken og det er nesten ingen hybler i området. Uaktuelt å flytte også pga behandling av psyke osv , leia er stort sett rundt 8-9 tusen i området her. Hva kan jeg gjøre ?
Svar
Hei.
Leit å høre at du har hatt det vanskelig. Håper tiden fremover blir bedre for deg, gratulerer med praksis/lærlingplassen!
Vi forstår at det for deg er vanskelig å finne egen leilighet.
Det finnes støtteordninger fra NAV som du kan søke på hvis du ikke har nok penger til å betale husleie og depositum. Du kan søke om økonomisk sosialhjelp.
Vi kan ikke si her på ung.no om du har rett på å få økonomisk sosialhjelp eller ikke. Det må vurderes av NAV kontoret du sender en eventuell søknad til. Økonomisk sosialhjelp er ment til å dekke det mest nødvendige, og skal være en midlertidig stønad.
Ring oss gjerne på 55 55 33 33, tastevalg 1, dersom du trenger hjelp eller har spørsmål rundt dette. Vi hjelper deg gjerne.
Ønsker deg en fin dag videre :-)
Besvart: 3.5.2021
Oppdatert: 3.5.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
