Spørsmål og svar

Kondomet sprakk, jeg har tatt angrepille, bør jeg være bekymret ?

Jente, 17

Hei Jeg og kjæresten hadde sex vi var uheldige og kondomen sprakk. Jeg fikk tatt angrepille 13 timer etter og jeg forventet eggløsning ca to dager etter samleiet. Jeg er veldig stressa. Bør jeg være bekymra, eller pleier det som regel å gå greit og er det stor sjanse for at jeg da blir gravid?

Svar

Hei

At kondomet sprekker kan dessverre skje ja, og da har du gjort det riktige, nemlig å tatt angrepille så raskt som mulig etter.

Nødprevensjon virker hovedsakelig ved å utsette eggløsningen slik at den da kommer senere enn forventet. Da vil ikke sædcellene være levende lenger når eggløsningen først kommer. Derfor er ikke din eggløsning kommet som forventet.

Du bør ta en graviditets test tre uker etter du tok nødprevensjon, det kan du gjøre hos helsesykepleier på skolen din eller på helsestasjon for ungdom. Du bør kanskje snakke litt om prevensjon også så du slipper å være bekymret for om kondomet sprekker igjen.

Sjansen for å bli gravid er liten, men uansett ta en test etter tre uker.

Lykke til !

 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 21.5.2021

Oppdatert: 21.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål