Hadde en seksuell affære i skogen i går, redd for klamydia eller graviditet
Jente, 13
Jeg hadde seksuell affære i skogen i går, med en gutt som jeg så vidt kjenner. Vi kan vel si at vi er beskjenkte, og nå tror jeg at jeg har fått kjønnssykdommen klamydia, eller så er jeg kanskje gravid? Dette er noe som skremmer meg veldig, hva skal jeg gjøre?
Svar
Hei!
Jeg anbefaler deg å ta kontakt med helsestasjon for ungdom eller fastlegen din. Der får du både tatt test for klamydia og graviditet.
Det er for tidlig å vite om du har blitt gravid nå. Hvis mensen uteblir neste gang, eller du får en unormal blødning, bør du ta graviditetstest. Den kan du ta om ca. tre uker. Tatt for tidlig vil ikke testen gi rett svar. Du bør også vente et par uker før du testes for klamydia, da det kan ta opptil 14 dager fra du ble smittet med klamydia til det faktisk slår ut på en test.
Anbefaler deg å bruke kondom ved samleier, men skjer det uplanlagt som nå kan du redusere sjansen for graviditet ved å ta en angrepille etterpå.
Vennlig hilsen jordmor ung.no
Besvart: 23.5.2021
Oppdatert: 23.5.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



