Brukte kvisekrem jeg fikk av legen, nå har jeg tørr hud, krem hjelper ikke
Gutt, 18
Hei, hadde ett mildt kvise problem så fikk en antibiotika krem av legen jeg skulle gå på i 4 måneder. Når jeg var ferdig har jeg hadd en utrolig tørr hud og jag har kjøpt produkter som gir fukt, Mn det virker som huden ikke tar opp fukten
Svar
Hei
Godt spørsmål! Generelt er fuktighetskrem og andre produkter frarådet når man har hud med tendens til kviser. Grunnen til at man får kviser er økt talgproduksjon (Fettstoff i huden) og en liten bakterieinfeksjon i hver kvise. Slik hud har ikke behov for fuktighetskrem og det kan forverre kviseproblemet. Tørr og irritert hud er en vanlig bivirkning ved flere av kremene mot kviser, - det er ikke så rart med tanke på hvordan kviser oppstår og at de skal motvirke dette. Blir huden veldig irritert og rød gir jeg vanligvis råd om noen dager pause fra behandling, - ikke bruk av fuktighetskrem. Men du sier du er ferdig med kuren. Da tenker jeg dette vil normalisere seg etter en periode helt av seg selv.
Dessverre er det ikke mulig for meg å gi deg noen spesifikke råd eller sikre svar, da jeg ikke får sett eller undersøkt huden din. Så skal du ha dette bør du oppsøke fastlegen din for en vurdering. Håper dette var oppklarende og lykke til!
Mvh
Legen
Besvart: 1.6.2021
Oppdatert: 1.6.2021
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
