Spørsmål og svar

Hva er kulen på magen? Er det brokk?

Gutt, 13

Hei! En ganske lang periode nå (kanskje et halvt år) har jeg vært litt beskymret for en kul på magen. Det startet da jeg skulle stramme magemusklene, da så jeg plutselig en kul på den øverste magemuskelen til høyre (hvis du ser oppe ifra). Men den er der kun hvis jeg strammer magemusklene, og hvis jeg står på en litt annerledes måte. Det kjennes ut som det er luft i kulen, fordi jeg kan trykke fingeren gjennom kulen. Og den går fra den øverste magemuskelen og liksom over til midt i magen. Den er sirka 4cm lang. Jeg er skikkelig redd for at jeg har en svulst eller noe sånt. Har lest litt på nettet om brok, virker som det kanskje er det. Men jeg lurer på om jeg burde kontakte lege? Og jeg vil gjerne ha svar av en lege hvis det er mulig:) Takk på forhånd!

Svar

Hei

Det hørtes plagsomt ut! ‘Kuler’ på magen som blir tydelige ved press av magemusklene er ganske typisk for brokk, men som du forstår kan jeg ikke si det med sikkerhet uten å undersøke deg. Jeg synes ikke symptomene dine peker særlig i retning av kreft, så jeg hadde ikke bekymret meg så mye for det.

Uansett tenker jeg du bør ta en tur til fastlegen for å få en sikker diagnose. Noen typer brokk bør behandles. Fastlegetimer er gratis når man er under 16 år gammel.

Håper det var oppklarende, og god bedring!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 4.6.2021

Oppdatert: 4.6.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål