Jeg har en ytre hemoroide som gir plager. Hvordan kan jeg få den bort?
Jente, 16
Jeg har oppdaget at jeg har fått en hemoride på utsiden av rumpehullet. Det gjør litt vondt når jeg går, og den er ekkel. Jeg vil ha den bort så fort som mulig. Hva gjør jeg?
Svar
Hei
Så fint at du oppsøker hjelp! Hemoroider er oppsvulmede blodårer i endetarmsåpningen som ofte oppstår på grunn av treg mage. Disse kan gi blod i avføring samt irritasjon og smerter.
Ved hemoroider er det svært viktig å forebygge forstoppelse/obstipasjon. Andre forebyggende råd er å drikke mer vann, spise fiberrik mat og sørge for regelmessig fysisk aktivitet. Man bør også sørge for gode toalettvaner og ikke utsette toalettbesøkene.
Du kan også få kjøpt reseptfri salve på apoteket. Salven heter Scheriproct. Det er svært viktig at du følger bruksanvisningen.
Dersom plagene ikke forsvinner, bør du kontakte en lege som kan undersøke dette nærmere.
Ønsker deg alt vel!
Vennlig hilsen legen, ung.no
Besvart: 8.6.2021
Oppdatert: 8.6.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål