Kan jeg få tilleggspoeng for førstegangstjenesten før den er fullført?
Jente, 17
Jeg er født i 2007, og ble innkalt til sesjon i dag. Jeg ønsker å studere medisin, og har 4 ekstrapoeng, men med de nye reglene vet jeg at det kommer til å forandre seg. Jeg vet også at man kan søke studie samme året man skal på førstegangstjenesten, men ta permisjon året man er borte. Kan jeg søke medisin studiet til høsten med 4 realfagspoeng og 1 poeng fra førstegangstjenesten, selv om jeg ikke har startet førstegangstjenesten enda, eller søker jeg bare med fire poeng? Og hvis poenget fra tjenesten teller etter man er ferdig med året, må jeg da søke med 2 realfagspoeng og 1 poeng for tjenesten året senere, pga forandring i reglene? Hvis jeg kommer inn så blir det bare bedre for snittet mitt med et ekstrapoeng, men jeg bare forstår ikke når det poenget gjelder osv.
Svar
Hei,
Takk for gode spørsmål. Det er flott at du setter deg inn i de ulike reglene. Du har rett i at du kan søke om reservasjon av studieplass dersom du blir innkalt til førstegangstjeneste.
For å få tilleggspoeng for førstegangstjenesten må du ha fullført tjenesten (Samordna opptak).
Dersom du søker nå, får du ikke med tilleggspoeng for førstegangstjenesten. Tilleggspoeng teller uansett ikke med i kvote for førstegangsvitnemål.
Dersom du søker etter fullført førstegangstjeneste. Etter at du eventuelt har fullført førstegangstjenesten, teller tilleggspoeng fra førstegangstjenesten med i ordinær kvote.
- Dersom de nye opptaksreglene trer i kraft i 2026, har du da 2 realfagspoeng + 1 tilleggspoeng for førstegangstjenesten, som teller med i ordinær kvote.
Ta gjerne kontakt på Karriereveiledning.no om du ønsker å snakke mer om mulighetene.
Med vennlig hilsen
Karriereveiledning.no i samarbeid med ung.no
Besvart: 9.4.2025
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

