Kan vi klage når vennina mi må flytte i nytt fosterhjem?
Jente, 16
Hei, jeg er en jente på 16 år som er kjempe stresset for min venninne. Ho bor nå i en familie som både er et beredskapshjem og fosterhjem, ho bor der i utgangspunktet for beredskapen. Nå har ho fått beskjed om at ho skal bli flytta denne torsdagen, noe ho ikke vil. Både familien, venninna mi og foreldrene til venninna mi vil at ho skal bli værende der som i et fosterhjem. Greia er at ho har blitt flytta mange ganger og alltid ønsket å bli det, men ikke denne gangen. Hva kan man gjøre for å få barnevernet til å la ho bli der når det er det alle vil? Synes det er ekstremt merkelig at barnevernet «hjelper» tenåringer på denne måten. Ho har også prøvd å snakke med advokat. Hadde satt stor pris på et raskt svar.
Svar
Hei!
Takk for at du bruker Ung.no for viktige spørsmål om barnevernet.
Det skal ligge veloverveide tanker bak enhver beslutning og ethvert tiltak barnevernet iverksetter overfor en ungdom. Det kan være mange ulike grunner til at barnevernet velger ett plasseringssted fremfor et annet. Men barnevernet skal alltid tenke på hva som vil være til akkurat denne ungdommens beste.
I reglene som gjelder for barnevernet er det lagt til grunn at det som regel er best for ungdommen om han eller hun får være med på å ta viktige valg selv. Barnevernet er derfor forpliktet til å la barn og ungdom få medvirke i beslutninger som omfatter dem. Medvirkning i barnevernet betyr at man skal få utrykke sin mening og bli lyttet til. Det er da selvsagt viktig at barnevernet også gir ungdommen all den informasjonen han eller hun trenger for å kunne gjøre seg opp en selvstendig mening.
Det er ikke slik at en ungdom alltid selv kan få bestemme, men det er viktig for retten til medvirkning at barnevernet, før de treffer et vedtak, forsøker å ta hensyn til ungdommens ønsker og meninger så langt de kan. Og dersom barnevernet mener at det det ungdommen ønsker ikke er det beste for ham eller henne, så skal de skrive dette tydelig i begrunnelsen for dette i vedtaket. Denne begrunnelsen skal ungdommen få se, og dersom man ikke er enig, så er det mulig å klage på vedtaket til statsforvalteren i det fylket man hører hjemme i.
Så om venninna di ikke har fått en skikkelig begrunnelse (skriftlig), så ville jeg anbefale at hun ber om det. Hvis hun har fått det, og er uenig i hva barnevernet har lagt vekt på, så bør hun kanskje klage.
Dere finner opplysninger om hvordan man klager i lenken under.
https://www.statsforvalteren.no/portal/barn-og-foreldre/barnevern/
Lykke til!
Med vennlig hilsen fra barnevernsjuristen på vegne av Ung.no
Besvart: 23.11.2022
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål