Jeg kjører uten db-killer, og lurer på om noen har klaget på støy
Gutt, 16
Hei. Jeg fikk mc-lappen for 19 dager siden, og har kjørt uten db-killer(lyddemper) som egentlig ikke er lov. Og litt fort. I nabolaget mitt også. Jeg tror jeg merker at folk blir sure på meg eller noe sånt. For eksempel har noen få sett ut som at de har kikket veldig stygt på meg når jeg har kjørt osv. Selvfølgelig ønsker jeg ikke dette, og tenker jeg skal roe meg veldig ned fordi det er jo selvfølgelig ikke bra, men med musikk i hjelmen hører jeg ikke så mye støy heller, så glemmer meg noen ganger litt bort;( Er det mulig å skjekke om noen har klaget på meg, eller noe lignende?
Svar
Hei,
hvis noen har klaget til oss i Statens vegvesen eller at du er observert på annet vis, vil det komme en innkalling til kjøretøykontroll for å sjekke kjøretøyet ditt. Ellers kan du sjekke med politiet eventuelt.
Det beste tipset for å unngå å bli meldt eller innkalt, er å sørge for at kjøretøyet er forskriftsmessig - kjører du med DB-killeren i potta har du iallefall det på det rene.
Du at du kjører med musikk i ørene -husk at hørselen er viktig i forhold til din oppfattelse av trafikken, som myk trafikant er du ekstra utsatt for ulykker. Det kan derfor være greit å ikke ha så høyt volum når du kjører.
Har du flere spørsmål rundt dette, må du gjerne kontakte oss.
Kjør pent! :)
Hilsen Statens vegvesen i samarbeid med ung.no https://www.facebook.com/bilendinStatensvegvesen
Besvart: 23.5.2022
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål