Spørsmål og svar

Har låst kjeven min og har vondt i halsen. Hva bør jeg gjøre?

Jente, 16

Hei. jeg sto opp i natt med at sjeven min har låst seg. Klarer og åpne munnen litt men det er ikke kjempe mye. Den har vært låst i ca 10 timer nå. Jeg er også syk som gjør at jeg har veldig vondt i halsen som gjør at jeg sover litt annerledes med munnen. Hva bør jeg gjøre angående kjeven?

Svar

Hei!

Det høres ubehagelig ut!

Når kjeven låser seg slik kalles det ofte kjevesperre eller trismus, og det kan for eksempel skje hvis du har sovet i en rar stilling eller spenner kjeven mye. Det kan også komme hvis man har infeksjon i halsen, og kan da tyde på at betennelsen kan ha gjort av kjeven låser seg.

Etter 10 timer bør du oppsøke lege eller tannlege raskt. Det er litt lenge å vente og se an, spesielt siden du allerede er syk. De kan undersøke om det er noe muskulært eller om det er noe annet på gang.

Snakk gjerne med en voksen rundt deg for råd og veiledning. På dagtid bør du ringe fastlegen din eller tannlegekontoret for en rask time til undersøkelse. På kvelden kan du ringe legevakten på 116 117 hvis du har mye plager, smerter eller er bekymret. Legevakten kan gi deg råd for hva du bør gjøre.

Behandlingen er vanligvis øvelser for kjeveleddet, og noen får også bittskinne, fysioterapi eller medisiner.

Pass på å spis myk mat og få i deg nok drikke. Ikke press kjeven åpen, men prøv å slappe av og følg råd fra helsepersonell.

Ønsker deg god bedring!

Vennlig hilsen legen, ung.no

Besvart: 10.5.2026

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål