Jeg tok abort i fjord og lekker forsatt melk fra puppene!
Jente, 17
Hei, jeg ble gravid i fjor, og tok abort. Det første symptomet på graviditet var melk i puppene, og har siden da hatt melk i puppene. Går også på medisiner som gjør at jeg lakterer. Jeg bruker å lekke gjennom bh, og når jeg sover uten bh våkner jeg opp i en dam av melk. Jeg lurer på, hvis man pomper får man mere melk da? For jeg tenkte at hvis jeg begynte å pumpe så blir jeg kvitt melka for dagen og lekker mindre på kvelden. Men lakterer jeg mer hvis jeg begynner å pompe?
Svar
Hei!
Jeg forstår at du synes dette er litt plagsomt. Det er ikke så vanlig å lekke melk så lenge etter en graviditet.
Hvis du pumper ut melk vil bare produksjonen øke, så det anbefaler jeg ikke. Du bør heller unngå å stimulere puppene. Normalt sett vil produksjonen av melk avta og stoppe opp når brystene ikke tømmes.
Hvis du ikke allerede har gjort det, råder jeg deg til å ta dette opp med fastlegen din. Melkeproduksjon er hormonstyrt og legen kan ta noen blodprøver for å se om du har noen forhøyede verdier.
Vennlig hilsen Jordmor ung.no
Besvart: 6.8.2024
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål