Jeg ønsker å studere medisin i Danmark?
Jente, 17
Hei. Jeg ønsker å studere medisin i Danmark. Jeg har engelsk 1, men læreren er veldig streng med karakterene og dette trekker snittet ned. Derfor vil jeg ta engelsk 1 privatist. Et problem er at jeg ikke får droppe ut av engelsk av skolen min, men at jeg kan erstatte karakteren min på vitnemålet med karakteren på eksamen. Er det mulig for meg å putte engelsk 1 som kompetansemål?
Svar
Hei!
Det høres ut som en god plan å ta engelsk 1 som privatist for å forbedre karakteren din. Når det gjelder å erstatte karakteren fra skolen med karakteren fra privatist-eksamen, så er det vanligvis mulig å bruke den beste karakteren på vitnemålet.
For å bruke engelsk 1 som kompetansemål, må du sjekke med skolen din eller rådgiveren din for å få bekreftet at dette er i tråd med reglene deres. Hver skole kan ha litt forskjellige retningslinjer for hvordan kompetansemål og karakterer håndteres, så det er viktig å få klarhet i dette. Lykke til med studiene!
Besvart: 9.1.2025
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
