Spørsmål og svar

Er "remote high ticket sales" en realistisk jobb etter videregående?

Jente, 18

Hei. Jeg er en jente som nå er ferdig på videregående om et halvt år. Alle spør meg hele tiden hva jeg vil gjøre etter videregående osv. Min ærlige mening til det er at jeg vil ikke studere. Ikke fordi jeg ikke vet hva jeg vil bli, men fordi jeg genuint ikke ser en interesse i å utdanne meg, forså å dra ut i en jobb som jeg skal ha resten av livet. Ser på det som nesten bortkastet. Men som sagt lever vi i et samfunn der man er nødt til å være i en jobb for å få penger til å overleve. Noe jeg personlig vil gjøre er å gå ut i salg. Ønsker å jobbe med noe som heter "remote high ticket sales". Altså jobbe hvor du vil i verden mens du tar tlf for å selge et produkt eller en tjeneste. Dette er jo noe jeg har veldig lyst til og bare lurte bare på om dette er realistisk nok? Er det vanlig i Norge/ noen som driver med dette? Hørt man kan tjene store summer.

Svar

Hei,

Takk for gode spørsmål, jeg skal prøve å svare deg best mulig under.

Stillinger innen "remote high ticket sales"

Det er ikke lett å si hvordan jobbmarkedet er for denne typen jobb i Norge. Søker man på "salg" eller "salgskonsulent", kan du finne jobber som minner om det du beskriver. Med søkeordene "remote high ticket sales" på finn.no eller arbeidsplassen.no, som er de største nettsidene for jobbannonser, er det ingen resultater. Det betyr ikke at du ikke kan finne denne jobben andre steder. Det er viktig å være oppmerksom på at noen jobbannonser for "remote high ticket sales" kan være villedende eller til og med svindel. Det finnes legitime muligheter, men det er viktig å gjøre grundig research for å skille seriøse tilbud fra useriøse.

Jobbe i utlandet

Siden du sier at du gjerne vil kunne jobbe fra hvor du vil i verden, kan det være at du finner slike jobber hos firmaer i andre land. UngInfo har en egen side om Jobb i Utlandet, som kan hjelpe deg å finne ut mer om denne muligheten.

Utforske interesser og jobber

Om du har interesse for reise og salg, kan det være du finner andre yrker som passer for deg. På utdanning.no sin interesseutforsker kan man krysse av for "Salg og Service" og "Reiseliv", og se om det kommer opp noe som du syns virker spennende.

"Fastlåst" i jobb

Jeg forstår at du kan være bekymret for det, men du er ikke fastlåst i et yrke når du begynner å jobbe. Dine interesser og din livssituasjon kan endre seg, noe som også kan endre på hva du ønsker i en jobb. En utdanning låser deg ikke til ett yrke, men gir deg erfaring og nettverk som kan åpne for flere muligheter.

Med vennlig hilsen

Karriereveiledning.no i samarbeid med ung.no

Besvart: 15.1.2025

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål