Har jeg mindre sjans å komme inn på Oxford når jeg har tatt MK?
Jente, 16
Jeg går førsteåret på medier og kommunikasjon, altså får jeg studiekompetanse. Jeg tenker fremdeles på hva jeg skal gjør etter vgs, men gjør valget av mk det vanskeligere å komme inn på topputdanningene i utlandet, feks. Oxford? Dette er jo bare drømmer, og ekstremt vanskelig å komme inn der i utgangspunktet, men er linjen min en ulempe siden jeg har færre «typiske» studiefag?
Svar
Heisann,
Oxford er et svært konkurransepreget universitet. Selv om du har tatt medier og kommunikasjon, tror jeg ikke nødvendigvis at dette vil være en avgjørende faktor som hindrer deg i å komme videre.
Nøkkelen er å kunne vise hvordan valgene dine er relevante for det du ønsker å studere på Oxford. Hvis du for eksempel søker på et studium relatert til medier og kommunikasjon, er det en fordel å vise til at du har tatt fag innenfor dette feltet. Jeg ville derfor sett på det som en styrke.
Når du søker, må du sende inn karakterene dine fra Norge, og disse bør være gode. Det viktigste er karakterene i fagene som er relevante for studiet du søker på. Hvis du for eksempel ønsker å studere historie, bør du ha toppkarakterer i historiefaget fra videregående.
I tillegg må du skrive et motivasjonsbrev hvor du forklarer hvorfor du ønsker å studere det spesifikke faget. Universitetet er interessert i mer enn bare karakterene dine; de vil se at du er en person som jobber hardt og engasjerer deg, for eksempel gjennom relevant erfaring utenom skolearbeidet.
Du må også be en lærer fra videregående skole om å skrive et anbefalingsbrev om deg.
Mer om det å søke studier i Storbritannia kan du lese om på ANSA sine nettsider her.
Hilsen ANSA.no i samarbeid med ung
Besvart: 2.1.2025
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål