Jeg har pipelyd i ørene etter høy lyd, er det permanent?
Jente, 14
Hei jeg har sånn pipelyd i ørene mine etter jeg har vært i russebuss. Jeg satt inni bussen uten noe øre beskyttelse. Jeg gikk ut å inn, å satt som regel mellom 15-50 min hver runde. Plis hjelp jeg vil ikke det skal være permanent.
Svar
Hei.
Så fint at du skriver til oss.
Det er vanskelig å si om det er permanent eller kortvarig, vil tro at det mest sannsynlig vil gå over av seg selv etter noen dager.
Hørselskader oppstår etter høy lyditensitet over litt tid. De lydsensitive cellene i ørene tåler ikke altfor mye belastning, og kan bli ødelagt og sende lydsignaler, selv om det ikke er en lydkilde, det er dette som høres som tinnitus.
Ved høyt lydtrykk kan også trommehinnene sprekke.
Husk at det er lurt å bruke ørepropper eller lignende for å beskytte hørselen ved høy lyd.
Mitt råd er at du oppsøker fastlegen din om det ikke har gått over ila en ukes tid.
Lykke til.
Vennlig hilsen
Helsesykepleier
Besvart: 18.5.2023
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål