Spørsmål og svar

Blødninger med hormonspiral , vanlig?

Jente, 17

Hei, jeg har hatt mensen av og på i omtrent 5 uker nå. Det er veldig slitsomt å holde styr på, og jeg er ikke vandt til det så jeg begynner å bli lei. Jeg har spiral, og vet at det kan bidra til uregelmessige blødninger. Har bare ikke opplevd at det varer så lenge før. Er det vanlig?

Svar

Hei.
Hormonspiralen gir få bivirkninger, men blødningsforstyrrelser er vanlig. Sporblødninger, småblødninger eller uregelmessige blødninger er vanlige de første månedene. Dette reduseres etter 3-6 måneders bruk. Etter ett års bruk har de fleste mindre eller ingen menstruasjonsblødning.

Hvis det kan være mulighet for kjønnssykdommer anbefaler vi å teste for det ved mellomblødninger , da det også kan være en årsak.

Lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 23.7.2022

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål