Er det noe å bekymre seg for og var det et panikkanfall?
Jente, 14
for ikke så lenge siden hadde jeg glemt å ta med noe på skolen. jeg er veldig sjenert og jeg bryr meg veldig mye om hva folk syns om meg. så pusten min begynte å bli ukontrollbar også ble jeg svimmel og svett. det dunket også i hodet mitt og jeg begynte å få tårer i øynene mine... det har skjedd et par ganger før, da, men jeg vil bare vite om det var noe jeg bør bekymre meg for og om det muligens var et panikk anfall.
Svar
Hei jente 14 år
Så fint at du skriver inn til oss og spør.
Siden vi ikke kjenner deg og din historie og har kun det du har skrevet i innlegget ditt å basere oss på, så kan vi ikke med sikkerhet si hva det var som skjedde med deg den dagen på skolen.
Jeg vil be deg om å oppsøke helsesykepleier på skolen din eller gå til Helsestasjon for ungdom. Der kan du beskrive mer i detalj hva som skjedde den dagen og hvordan det opplevdes for deg. Der kan du også lære deg gode teknikker for hvordan du kan roe ned systemet ditt når du kjenner på et sterkt ubehag med økt puls, svimmelhet og svette.
Til slutt får du litt førstehjelp mot panikkfølelser:
Panikkanfall varer gjerne i 10-20 minutter. Du kan få åndenød og hjertebank, begynne å svette eller skjelve. Legene har ingen medisinsk forklaring på fenomenet. Fysisk sett er alt i orden. Panikkangst handler om redselen for å bli redd.
Dette er nyttig å tenke på når du får sterk angst:
•Du har en normal reaksjon, men i feil situasjon.
*Anfallet er ikke farlig. Du kommer ikke til å miste kontrollen, blir verken gal eller syk.
•Du skal tenke på hva som skjer i kroppen din eller hva som faktisk skjer rundt deg, og ikke hva du frykter skal skje. Du skal la redselen komme og gli over uten å kjempe imot.
•Du skal puste jevnt og rolig med magen. Trekk pusten helt ned til under beltestedet og hold inne 4-5 sek. før du puster langsomt ut igjen. Det hjelper også å puste inn og ut noen ganger i en papirpose.
•Du skal fortsette med det du har holdt på med når anfallet har avtatt.
Jeg har lagt ved noen artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der.
Ta godt vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen psykologen
Besvart: 3.3.2019
Oppdatert: 3.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål