Foreldrene driver psykisk vold mot meg. Hva kan jeg gjøre?
Jente, 17
Foreldrene mine driver med, og har drevet med så lenge jeg husker, psykisk vold mot meg. Med psykisk vold mener jeg ydmyking, ignorering, ekstrem kontroll over mitt liv i samhold med venner, de har også kontroll over pc/tlf min og trekker ofte disse inn etter det jeg opplever er uten grunn. De bruker svært krenkende og truende ord mot meg, med truende kroppspråk. Jeg vil rett og slett beskrive det som misbruk av foreldrerollen. Jeg vil vekk her i fra men har ikke mulighet til det. Helsesøster eller b.vernet nekter jeg å kontakte, ettersom de ga blaffen i saken vår og gjorde alt verre, så jeg bes om at det ikke rådes til. Jeg lurer på om det er enkelte ting jeg kan gjøre selv for å ha mer kontroll over mitt eget liv? Det er ganske kjedelig at mor blir sur på meg en dag og ikke gir meg lommepenger ut måneden(og det er ikke mye det er snakk om) Itillegg føler jeg at jeg gjør mye i gjengjeld med husarb osv, så jeg ser ikke grunnen til ekstrem kontroll over meg? Jobb får jeg ikke heller.
Svar
Hei jente 17 år!
Det høres ut som du lever under forhold som ikke er bra for deg. Ja, jeg kan forstå at du har lyst til å flytte. Les gjerne artikkelen under her om dine rettigheter og muligheter ved flytting. Hvis du har håp om at det kan bli bedre å bo hjemme og dine foreldre er innstilt på forandring, så kan det hende at dere vil ha nytte av familiesamtaler.
Jeg har selv hatt mange samtaler med foreldre og ungdom om hvilke regler og rettigheter som skal gjelde i en familie der ungdom føler seg kontrollert. Det er mulig å finne fram til avtaler som gjør at det blir vist respekt og omsorg, begge veier. Som sagt, det avhenger av at alle parter er innstilt på å få til en positiv forandring. Se artikkelen om tilbud i familiekontor eller familievern.
Ellers tenker jeg at du må leve ditt liv litt parallelt. Det betyr at du har en rolle hjemme, der du innretter deg og havner i så få konflikter som mulig. For å spare deg selv for belastning. Så lever du et annet liv med venner og eventuelt andre i familien. Du er på vei til å bli voksen og selvstendig. Du skal ta flere og flere egne valg. Kanskje folkehøgskole kunne være noe for deg?
Hva som kan være realistisk avhenger jo av økonomi. Jeg håper du får noe ut av å lese artiklene under her og ønsker deg lykke til!
Hilsen familieterapeuten, ung.no
Besvart: 28.3.2019
Oppdatert: 28.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål