Ikke så gode venner lengre.
Jente, 13
Æ har en bff eller hadde en. Men æ har egt aldri likt henne. Hu ditcher meg noen ganger og Hu bryr seg aldri om meg eller e beskymret. Fordi æ fortalte henne om at æ har depression og angst. Hu brydde seg ikke i det hele. Hu har vært dårlig mot meg og Hu e kjempe irri! Og nå har æ ditcha henne helt! Det har gått nesten 4 månder. De første dagene så fulgte Hu etter meg og spurte hele skoledagen om ka som va galt og æ vil bare ikke snakke med henne. Hu snek i dagboka mi etterpå! Liksom kem gjør sånt! Det e kjempe irriterende og frekt av henne! Mamma og hennes mamma e gode venner og mamma vil at æ ska re sammen med min eks bff! Hu spør hele tiden og æ blir kjempe lei av dette! Sier jo at vi er uvenner men Hu vil fortsatt at vi skal henge sammen! Og mamma inviterer henne med når vi skal en plass. Det e ikke greit! Jeg vil ikke vøre sammen med bff min fordi Hu e bare falsk og æ liker henne ikke. Man kan si at æ e falsk men det e fordi hun har vært sånn mot meg! Helt siden vi møttes!
Svar
Hei jente 13 år.
Takk for at du skriver til Ung.no!
Vennskap er ikke alltid så enkelt. Du forteller om en bestevenn som forandrer seg etter at du fortalte om din angst og depresjon, og som i ettertid ikke bryr seg i det hele tatt. Jeg forstår godt at du reagerte på det, og har valgt å trekke deg ut av vennskapet helt.
I utgangspunktet likte du ikke henne, og det i seg selv har kanskje vært med på å påvirke vennskapet mellom dere. Det blir sikkert ikke så lett for deg når din mor og hennes mor er nære venninner. Når moren din "presser" deg til å gjenoppta kontakten, og også inviterer din tidligere venninne med på ting, så blir det nok en vanskelig situasjon for dere begge.
Det du bør gjøre er å fortelle mor hva som har skjedd, og hvorfor du og din tidligere venn ikke fungerer som venner. Du har rett til å velge hvem du ønsker å være venner med, og det blir feil av mor å presse dette på deg.
Det er ikke alle vennskap som fungerer, og da blir det riktig å trekke seg ut av det.  
Du bestemmer hvem du vil ha som venner.
Jeg legger ved en artikkel om vennskap som kan være grei å lese, og også noe om angst og depresjon.
Jeg vil anbefale deg å ta en prat med helsesykepleier på skolen din om  hvordan du har det, slik at du kan få hjelp. Det er til stor nytte å snakke om det som er vanskelig, slik at du ikke er alene om det.
Håper dette kan hjelpe deg.
Ønsker deg lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier.
Besvart: 3.4.2019
Oppdatert: 3.4.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål




