Spørsmål og svar

Sliter med selvmordstanker og tror hun er deprimert.

Jente, 15

Hei. Har hatt selvmordstanker en stund, og tror i e deprimert. Skolen e vanskelig, vennan mine e i lei av, og bor bare med pappa, og han bryr se jo ikke. Familiemedlem døde akkurat, og fikk m t å tenke. Koffor ska i orke å leve når d e ingen som bryr se? I har ikke råa t psykolog. Har ikke lyst å snakke med venna, pappa eller familien. I veit ikke ka i ska gjør. I slit, og ingen å dnakke med. Ka e uansett vitsen med livet mår man ikke trives? Gidd jo ikke leve når d e et slit. Orke ikke høre «du må være sterk» for d e ikke så lett uansett. Typen min slo opp m me, og no ignorere han me som fader. Vennan mine e frekk, selvom dem ikjr meine d. Mamma flytta, og har ikke kontakt m me meir. Brødran mine bryr se ikke om me at all. Pappa bare e der. Vurdere å bare gi slipp på alt, for ka e vitsen uansett

Svar

Hei

Jeg er helt sikker på at det er mange som bryr seg om hvordan du har det selv om du kanskje ikke føler det slik akkurat nå. Jeg er også sikker på at du med riktig hjelp og støtte kan få tilbake trivselen i livet slik at du slipper å tenke på selvmord og døden.

Ja livet er ofte tungt når noen i familien har dødd eller etter at kjæresten har gjort det slutt med en, men livet blir bedre etter hvert. Det kan jeg love deg!

Det jeg syntes du skal gjøre er å snakke med noen om det du sliter med av vanskelige tanker og følelser. For deg vil det være gratis med timer hos fastlegen og psykolog siden du er under 18 år. Den beste måten du kan få hjelp på er om du begynner å snakke med f.eks. helsesykepleier. Helsesykepleier treffer du enten på skolen der du går eller ved nærmeste helsestasjon for barn og unge i kommunen der du bor.

Ikke gå alene med masse vanskelige tanker og følelser! Snakk med noen og begynn med å snakke med helsesykepleier. Vis gjerne den/de du snakker med det du har skrevet her til oss i UNG.no. Sammen vil dere finne ut hva det er du sliter med og fine en måte slik at du kan få det bedre med deg selv.

Jeg legger ved noen artikler her til deg som jeg håper at du tar deg tid til å kikke litt på.

Med vennlig hilsen psykologen

Besvart: 14.5.2019

Oppdatert: 14.5.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål