Spørsmål og svar

Jeg vil flytte hjemmefra neste år.

Jente, 15

Hei! Jeg vil flytte hjemmefra neste år. Jeg krangler ofte med de hjemme, og de maser alltid om skole og sånn og gjør meg sjukt stresset. Men greia er at jeg ikke føler jeg kan, fordi vi har hester og hvis jeg flytter får jeg ikke ri ponnien min hver dag. Så da må jeg i alle fall vente til jeg er 16, for da skal han selges uansett:( Har også kaniner som bare jeg passer på, og hvis jeg flytter vet jeg ikke om noen hjemme kan passe på de.. bor 1 mil unnna alle vennene mine, så finner aldri på ting eller noe og føler meg veldig ensom til tider. De andre blir gode venner, mens jeg bare er med de når det er skole fordi jeg har det så travelt hjemme. Jeg bor laaangt unna sivilisasjon og kan ikke bare stikke til byen elns hvis jeg kjeder meg.. føler at et sted for meg selv kanskje kunne ha vært noe for at jeg skal kunne slappe av og sånn en stund. Jeg skal liksom rekke ALT, og hvis jeg ikke rekker både ridning, skole og alt hjemme blir hun sur, og jeg blir stresset fordi jeg føler meg dum..

Svar

Hei jente 15 år. 

Du beskriver situasjonen din veldig godt. 

Det er bra at du vil vente med å flytte til du blir 16 år. Da får du være med ponnien din til den er solgt, og du vet at kaninene kommer til å ha det bra. 

For å unngå og bli så stresset, kan du lage deg en plan på alle oppgavene du har hjemme? Du kan for eksempel spise litt når du kommer, hvis det er lenge til middag, og deretter mate kaninene og så ri ponnien, stelle og fore den. Da har du gjort dette, og du ha resten av ettermiddagen, kvelden til lekser og andre ting, hvis det ikke er flere oppgaver som må gjøres. 

Kan det være noen mulighet at du noen ganger kan være med de andre når de finner på ting på ettermiddager, hvis du ikke har mye lekser? Kanskje kan du ta en senere buss hjem? Er det noen mulighet for at du noen ganger kan overnatte hos vennene dine? Kanskje når det er helg? Da får du mulighet til å knytte sterkere bånd med de, og du vil ikke føle deg så utenfor og ensom. Når du ikke er hjemme, kan de hjemme fore dyrene dine. Ponnien tåler greit å ikke bli ridd hver dag.

Kanskje kan du også gjøre et tankeeksperiment på dette med å ikke bo hjemme? Hvordan tror du det ville blitt? Etter skolen drar du til hybelen din. Du får mulighet til å slappe av. Hva skal du gjøre etter at du har gjort leksene og spist, hvis alle vennene er opptatte? Selvsagt skal du ordne deg selv med å handle mat, lage mat, vaske og rydde etter mat, vaske klær og hybelen din, men det tar ikke så lang tid når man får rutiner på det. Noen ettermiddager og kvelder er du kanskje med vennene dine, og det er fint. Det kan være at det blir ensomt på en annen måte å ikke bo hjemme. 

Du kan snakke med helsesøster/helsesykepleier på skolen eller på helsestasjon for ungdom om dette. Når du får gode innspill og spørsmål, kan dette gi deg nye og utvidede perspektiv, slik at du blir enda bedre kjent med deg selv. 

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 30.5.2019

Oppdatert: 30.5.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål